Beyniniz ile tanışmaya var mısınız? Hayır, onu bildiğiniz biliyoruz. Biz, tanımaktan bahsediyoruz…

 

Onsuz bir hiçiz. Biz bunları yazıyorsak onun sayesinde, siz de şu an bu cümleyi okuyabiliyorsanız yine onun sayesinde… Evet. Tanıştıralım; Beyniniz…

1. Çok sık uçağa biner ve çok fazla jet-lag olursanız, beyniniz bazı anıları silecektir…

Çok sık uçağa biner ve çok fazla jet-lag olursanız, beyniniz bazı anıları silecektir...

İnsan vücudu, yapısı gereği farklı zaman dilimleri arasında gidip gelemez. Tamam belki gelecekte mümkün olacak fakat henüz hazır değiliz. Yani muhtemelen ışınlanabilseydik, beynimiz bunu kaldıramayacaktı. Uzun süre ve sık sık jet-lag olduğumuzda da beynimiz kurtuluş olarak bazı anılarımızı silecektir.

2. Beynimiz ile buzdolabı ampulü aynı enerjiyi kullanır…

Beynimiz ile buzdolabı ampulü aynı enerjiyi kullanır...

Evet, 12 watt gücünde enerji kullanan beynimiz, bir buzdolabı ampulu ile aynı gücü yakar. Düşünmek, okumak, eski anıları hatırlamak, bunların hepsini çok küçük enerji ile yapar. Yani bizim için çok ucuza çalışır… Kıymet bilmek gerek.

3. Beynimizin bir şaka merkezi var…

Beynimizin bir şaka merkezi var...

mizah, beynimiz için en farklı şeydir. Çünkü espri bizi ve beynimizi anlık olarak aldatır. Yani devamını bildiğini düşündüğünüz bir cümle birden farklı bir noktaya gittiğinde refleks olarak beyniniz buna tepki verir. Bu yüzden zekice esprilere daha çok bayılırız. Çünkü beynimizin yanıltılması hoşumuza gider. Beynimizdeki bir nokta, sadece bu konu için çalışır.

4. Bir şeyi hatırlayamadınız mı? Unutun gitsin. Beyniniz hatırlamıyorsa bir şey vardır…

Bir şeyi hatırlayamadınız mı? Unutun gitsin. Beyniniz hatırlamıyorsa bir şey vardır...

Her gün işten eve nasıl dönüyorsunuz? Yolu düşünüyor musunuz? Hayır değil mi… Beyniniz, bakkala çıksanız bile sizi eve getiriyor. Eve şuradan gitmeliyim diye düşünmüyorsunuz. İşte beyin, bazı şeyleri siz bilinçaltınızda düşünürken yerine getirir. Eğer ki bir şarkıyı hatırlayamıyorsanız bırakın. Kısa süre içerisinde hatırlayacaksınızdır. Sadece hatırlanacak koşullar sağlanmamıştır. Beyin unutmaz.

5. Güneş ışığı hapşırmanıza neden olur…

Güneş ışığı hapşırmanıza neden olur...

Beyninizdeki Lateral Medulla ismindeki bölge, gün ışığı ile uyarılır. Gün ışığı önce gözlerinizi, sinirlerinizi ve sonrasında beyninizi etkiler. Tabi bunlar çok hızlı şekilde olur. Beyin, savunma olarak sizi hemen hapşırtır.

6. Esnemek beyninizi uyandırır… “Beyin kalk!”

Esnemek beyninizi uyandırır... "Beyin kalk!"

Esnemek size sadece uykuyu mu çağrıştırıyor? Öyleyse üzdü. Çünkü esnemek oksijen eksikliğinin sonucudur. Beden oksijen alamaz ve esneyip ciğerlerinizi kocaman açarsınız. Bu aynı zamanda beyninize de bir uyarı işaretidir. Esnemek sakinlik belirtisidir. köpek esnemesi sizi rahatlatır. Beyniniz uyanır ve dikkatli olma refleksiniz harekete geçer.

7. Ve son olarak; İrtifa arttıkça beyin afallar…

Ve son olarak; İrtifa arttıkça beyin afallar...

Yükseklik arttıkça oksijen seviyesi düşer. Beyin oksijen alamadıkça afallamaya başlar ve kişi garip şeyler görmeye başlar. Birçok dağcı, dağ üzerinde garip şeyler gördüklerini anlatmışlardır. Bazıları arkadaşlarının parladığını görmüş, bazıları da ilginç cisim ve yaratıkları tarif etmişlerdir. Aynı şey yavaşça oksijensiz kalan insanlarda da görülmüştür.